AZ979-1C-24DE by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ979-1C-24DE
American Zettler
80AMP Mini-ISO Automotive Relay 24VDC coil SPDT ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The AZ979-1C-24DE is an 80 Amp Mini-ISO automotive relay designed for high-current switching applications in automotive systems. This SPDT (1 Form C) relay features an 80 Amp contact rating with a high momentary carry current of 500 A, silver tin oxide contacts with less than 50 milliohms initial resistance, and a maximum switched voltage of 30 VDC. The relay operates at a nominal coil voltage of 24 VDC with a must-operate voltage of 15.6 VDC and maximum continuous voltage of 37.9 VDC, delivering 0.76 W at pickup and 3.0 W maximum continuous dissipation. With an operating temperature range of -40°C to 85°C, mechanical life expectancy of 1×107 operations, and electrical life of 1×105 operations at 80 A and 14 VDC, this relay is ideal for automotive control systems, power distribution, and load switching applications requiring robust, reliable performance in demanding environments.
Search Keywords: AZ9791C24DE
Supplier:
American Zettler
Part No:
AZ979-1C-24DE
COO:
CN
ECCN:
EAR99
400
Package Type:
Tray
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Relay Construction:
Non-Latching
Max Contact Current:
60A
Coil Voltage:
24 VDC
Coil Current:
66.67 mA
Coil Resistance:
360 Ohm
Contact Material:
Silver Tin Oxide
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
7 ms
Seal:
Sealed
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
Quick Connect
Dimension:
29.8 x 33.4 x 56.2 mm
Operating Temperature:
-40 to 85 °C