10018783-10002MLF by amphenol communications solutions (fci)
Image is representational - see mfr. specs
10018783-10002MLF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
PCI Express® GEN 3 Card Edge - Storage and Server Connector - 98 Position - 2 Rows - 0.039" (1.00mm) Pitch - Solder Termination - Through Hole. ...
DESCRIPTION
The 10018783-10002MLF from Amphenol Communications Solutions is through hole mounting PCI express® GEN 3 card edge, storage and server connector with 98 position, 2 rows, 0.039" (1.00mm) pitch, 2.3mm tail length, plastic pegs and solder termination. This connector has 1.1A/contact current rating and 300VAC voltage rating. The 10018783-10002MLF has copper alloy contacts with 30.0µin (0.76µm) gold finish and black polyamide (PA), nylon, glass filled housing. Operating temperature range is from -55°C to 85°C.