861400102YO2LF by amphenol communications solutions (fci)
Image is representational - see mfr. specs
861400102YO2LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
Unshrouded Header - Male Pin - 10 Position - 2 Rows - 0.100" (2.54mm) Pitch - 3A - 1000V - Push-Pull - Solder Termination - Through Hole. ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 861400102YO2LF from Amphenol Communications Solutions is unshrouded header with male pins, 10 position, 2 rows, 0.100" (2.54mm) pitch and solder termination. This through hole mounting header has push-pull fastening, 0.276" (7.00mm) mating length, 0.118" (3.00mm) post length, 3A current rating and 1000V voltage rating. The 861400102YO2LF has copper alloy contacts with 8.00µin (0.203µm) gold mating finish and black thermoplastic insulation. Operating temperature range is from -55°C to 125°C.