0ZCJ0110FF2E by bel power solutions
Image is representational - see mfr. specs
0ZCJ0110FF2E
Bel Power Solutions
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 0ZCJ0110FF2E is a surface mount PTC from the OZCJ series, designed to provide overcurrent protection in electronic circuits. It features a hold current of 1.10 A and a trip current of 2.20 A, with a maximum voltage rating of 8 Vdc. This device has a fast maximum time-to-trip of 0.30 seconds at 8.00 A and can withstand a maximum fault current of 100 A. It exhibits a low minimum resistance of 0.040 ohms and a typical power dissipation of 0.8 W when in a tripped state. Housed in a 1206 chip package and operating from -40°C to 85°C, it is suitable for overcurrent protection on high-density boards and is both UL and TÜV approved.