SLPPB50BSR by amphenol i/o
Image is representational - see mfr. specs
SLPPB50BSR
Amphenol I/O
SurLok Plus® Gen 1.0 1000V DC Right Angle Plug - 8.0mm Contact Dia. - 200A - 50mm² Cable Size - No Keyway - Sealed - Cable Mount - Red. ...
DESCRIPTION
The SLPPB50BSR from Amphenol I/O is cable mount SurLok Plus® Gen 1.0 1000V DC right angle plug with 8.0mm contact diameter, 200A current rating and 50mm² cable size. This is sealed plug with no keyway and crimp termination. The SLPPB50BSR has copper alloy contacts and red color thermoplastic housing. Operating temperature range is from -40°C to 125°C.