3006P-1-501LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3006P-1-501LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 4.83 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3006P-1-501LF is a resistor cermet trimmer with a resistance of 500 Ohm and a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.75W (3/4W) and features 15 electrical turns. The trimmer is designed for pin-through-hole mounting and has a compact size of 20.57mm x 4.83mm x 6.35mm. It comes packaged in a tube for easy handling and storage.
Search Keywords: 3006P1501LF
Part No:
3006P-1-501LF
Resistance Value:
500 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
20.57 x 4.83 x 6.35 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C