3214X-1-103E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3214X-1-103E
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 5(Elec)Turns 1.5mm (4.8 X 5.7 X 5.3mm) Gull Wing SMD T/R ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3214X-1-103E is a Res Cermet Trimmer with a resistance of 10K Ohm and a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.25W (1/4W) and features 5 electrical turns. This compact surface-mounted device has dimensions of 4.8 x 5.7 x 5.3mm and is designed with gull wing terminals for easy mounting and soldering. It is supplied on tape and reel for automated assembly processes. The BOURNS 3214X-1-103E is ideal for various applications requiring precise resistance adjustment and excellent long-term stability.
Search Keywords: 3214X1103E
Part No:
3214X-1-103E
COO:
HU
ECCN:
EAR99
200
Termination Style:
Gull Wing
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
4.8 x 5.7 x 5.3 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C