3292X-1-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3292X-1-103LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 25(Elec)Turn 2.29mm (11.05 X 3.81 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS 3292X-1-103LF is a precision cermet trimmer designed for electronic applications. It features a resistance of 10K Ohms with a tolerance of 10%, making it ideal for fine-tuning circuits. This trimmer has a power rating of 0.5W (1/2W) and requires 25 electrical turns for adjustment. It is constructed with a compact size of 2.29mm and a pin thru-hole design for easy installation. The overall dimensions of this trimmer are 11.05 x 3.81 x 9.53mm, making it suitable for various electronic projects.
Search Keywords: 3292X1103LF
Supplier:
Bourns
Part No:
3292X-1-103LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
25(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
11.05 x 3.81 x 9.53 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C