3296W-1-100LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3296W-1-100LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 10 Ohm 10% 0.5W(1/2W) 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 3296W-1-100LF is a high-quality Res Cermet Trimmer with a resistance of 10 Ohms and a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.5W (1/2W) and operates with 25 (Elec) turns. The compact size of 2.19mm (9.53 x 4.83 x 11.55mm) makes it suitable for various applications. This trimmer is designed for pin Thru-Hole mounting and is conveniently packaged in a tube for easy handling and storage. It is a reliable and versatile component ideal for precise adjustments and calibration in electronic circuits.
Search Keywords: 3296W1100LF
Supplier:
Bourns
Part No:
3296W-1-100LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
25(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
10 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.83 x 11.55 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C