3361P-1-102GLF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3361P-1-102GLF
Bourns
The 3361P-1-102GLF is a 1 kΩ, single-turn, cermet, surface-mount trimming potentiometer designed for industrial applications. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 3361P-1-102GLF is a single-turn, surface-mount Trimpot® trimming potentiometer with a resistance of 1,000 ohms. This device features a cermet resistive element, a standard resistance tolerance of ±10%, and RoHS compliant, 100% tin-plated terminations. It has a power rating of 0.50 watts at 70°C and operates over a wide temperature range of -55°C to +125°C. The miniature package is sealed to withstand harsh environments and immersion cleaning processes, making it fully compatible with automated surface mount manufacturing. Its robust design and infinite resolution make it ideal for circuit adjustment in various industrial electronic applications.
Search Keywords: 3361P1102GLF
Supplier:
Bourns
Part No:
3361P-1-102GLF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
750
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Tur ns
Termination Style:
Gull Wing
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.71 x 8.53 x 5.21 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C