3590S-2-102L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3590S-2-102L
Bourns
Rotary Potentiometer - 1K Ohm - 2W - 10(Elec)/10(Mech) Turn 39.22 X 22.23 X 26.66mm - Solder - Panel Mount. ...
DESCRIPTION
Search Keywords: 3590S2102L
Part No:
3590S-2-102L
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
39.22 x 22.23 x 26.66 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C