3590S-3-103 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3590S-3-103
Bourns
Res Wirewound POT 10K Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.3mm (39.22 X 22.23 X 26.66mm) Solder Lug Panel Mount ...
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The BOURNS 3590S-3-103 is a precision wirewound potentiometer with a resistance value of 10K Ohms and a 5% tolerance. This potentiometer is rated for 2 watts and features a 10-electrical/10-mechanical turn design, allowing for precise and accurate adjustment. It has a compact size of 39.22 x 22.23 x 26.66mm and is designed for solder lug panel mounting, making it ideal for a wide range of electronic applications.
Search Keywords: 3590S3103
Supplier:
Bourns
Part No:
3590S-3-103
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
10(Elec),10(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
39.22 x 22.23 x 26.66 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C