4116R-2-391LF
4116R-2-391LF
In Stock: 0
Minimum Order: 500
VIEW PRODUCT
4116R-2-391 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4116R-2-391
Bourns
Res Thick Film NET 390 Ohm 2% 2.25W ±100ppm/°C BUS Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole ...
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
The 4116R-2-391 is a thick film molded DIP resistor network from Bourns' 4100R Series, configured as a bussed resistor network with 15 resistors and pin 16 common. It features a resistance range from 10 ohms to 10 megohms with a maximum operating voltage of 100 V and operates reliably over a temperature range of -55°C to +125°C. The device exhibits a temperature coefficient of resistance of ±100 ppm/°C for values 50 O to 2.2 MO and ±250 ppm/°C for values above 2.2 MO, with TCR tracking of 50 ppm/°C maximum for equal values. The package provides a power rating of 0.125 watt per resistor at 70°C, superior package integrity with UL94V-0 flammability compliance, and is compatible with automatic insertion equipment. This resistor network is ideal for DRAM applications, R/2R ladder networks, SCSI applications, and other precision termination scenarios where multiple matched resistors are required.
Search Keywords: 4116R2391
Part No:
4116R-2-391
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
IE
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
15
Power Rating:
2.25 W
Power Rating per Resistor:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
390 Ohm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C