4310R-101-472LF
BournsRes Thick Film NET 4.7K Ohm 2% 1.25W ±100ppm/°C BUS Molded 10-Pin SIP Pin Thru-Hole ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 4310R-101-472LF is a precision thick film resistor with a resistance of 4.7 kilohm and a tolerance of 2%. It has a power rating of 1.25 watts and a temperature coefficient of ±100ppm/°C. The resistor is housed in a molded 10-pin SIP package with pin thru-hole mounting. It is suitable for a wide range of applications that require accurate and reliable resistance values.