4606X-101-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4606X-101-103LF
Bourns
The 4606X-101-103LF is a 6-pin, 10 kΩ thick film resistor network in a low-profile, single in-line package (SIP) with a bussed configuration. ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 4606X-101-103LF is a thick film resistor network in a 6-pin, low-profile SIP package with a bussed electrical configuration. It contains five 10 kΩ resistors of equal value, each connected between a common bus pin and a separate terminal. This component features a resistance tolerance of ±2%, a temperature coefficient of ±100 ppm/°C, and a maximum operating voltage of 100V. The power rating is 0.20 watts per resistor and 0.75 watts for the package at 70°C. With its RoHS compliant terminations and an operating temperature range of -55°C to +125°C, this network is ideal for applications requiring multiple pull-up or pull-down resistors where board space is a concern.
Search Keywords: 4606X101103LF
Supplier:
Bourns
Part No:
4606X-101-103LF
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
BULK
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
5
Number of Terminals:
6
Power Rating:
0.75 (3/4) W
Power Rating per Resistor:
0.2 (1/5) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C