CRF0805-FZ-R010ELF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CRF0805-FZ-R010ELF
Bourns
Thick Film Resistor - .010 ohm ±1% - 1/2W - ±50ppm/°C - -55°C to +170°C - SMD 0805 - Tape&Reel ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
CRF0805-FZ-R010ELF is a high power current sense chip resistor from the Bourns CRF Series, designed for precision current sensing in automotive and industrial applications. This 0805 package size resistor features a resistance value of 0.01 O with ±1% tolerance and ±50 ppm/°C TCR, providing accurate and stable current measurement. The device offers a power rating of 0.5 W at 70°C, inductance less than 5 nH, and low thermal EMF of less than 3 µV/°C. It operates over a wide temperature range from -55°C to +170°C and is both RoHS and AEC-Q200 compliant for automotive-grade reliability. Common applications include power supplies, stepper motor drives, and input amplifiers where precise current sensing is required.
Search Keywords: CRF0805FZR010ELF
Supplier:
Bourns
Part No:
CRF0805-FZ-R010ELF
COO:
TW
ECCN:
EAR99
5000
Package Type:
REEL
Resistance Value:
10 MOhm
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Tolerance:
111364%
Case Size:
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 170 °C