PM5022-102M-RC by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PM5022-102M-RC
Bourns
The PM5022-102M-RC is a surface-mount power inductor featuring a 1000 µH inductance and a low profile design. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PM5022-102M-RC is a surface-mount power inductor from the PM5022 series, designed for power supply applications. It provides an inductance of 1000 µH with a ±20% tolerance, a maximum DC resistance of 1800 mΩ, and a typical saturation current (Isat) of 1.00 A. The inductor has a typical RMS current (Irms) rating of 0.50 A, which corresponds to a 40°C temperature rise, and operates over a temperature range of -40 °C to +125 °C. With its low profile of 6.6 mm, this RoHS compliant inductor is well-suited for use as an input/output filter in DC/DC converters and power supplies for portable communication equipment, camcorders, and LCD TVs.
Search Keywords: PM5022102MRC
Supplier:
Bourns
Part No:
PM5022-102M-RC
COO:
CN
ECCN:
EAR99
250
Package Type:
REEL
Inductance:
1 mH
Type:
Power
Impedance:
N/A
Tolerance:
20 %
Technology:
Bobbin Core
Maximum DC Current:
500 mA
Maximum DC Resistance:
1.8 Ohm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C