PX0793/28 by bulgin limited
Image is representational - see mfr. specs
PX0793/28
Bulgin Limited
Conn Outlet F 3 POS Solder Lug ST Panel Mount 3 Terminal 1 Port Bulk
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
IEC Connector Flange Mount Shuttered Outlet PX0793 Series Black 2.8mm Solder Tag Termination EN60 320-2-2 Standard Sheet F Class I
Search Keywords: PX079328
Supplier:
Bulgin Limited
Part No:
PX0793/28
COO:
TN
ECCN:
EAR99
50
Type:
Outlet
Body Orientation:
Straight
Mounting:
Panel Mount
Gender:
F
Number of Contacts:
3
Termination Method:
Solder
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
10 A
Operating Temperature:
-40 to 70 °C