ELBG350ELL362AM25S by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
ELBG350ELL362AM25S
Chemi-Con
Aluminum Electrolytic Capacitor - Radial - Through Hole - 3600uF 0-+30% - 35VDC - 18mm Dia x 25mm
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: ELBG350ELL362AM25S
Supplier:
Chemi-Con
Part No:
ELBG350ELL362AM25S
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Bulk
Capacitance Value:
3600 uF
Tolerance:
0 to 30 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
18 x 25 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
35 VDC