BK/GDA-3.15A by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/GDA-3.15A
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Fast Acting 3.15A 250V Holder Cartridge 5 X 20mm Ceramic Carton CCC/CSA/IMQ/SEMKO/UL ...
RoHS Non-Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BK/GDA-3.15A is a miniature fast-acting fuse that is designed for use in electronic circuits. This 3.15A, 250V fuse comes in a 5 x 20mm ceramic cartridge holder, making it easy to install and replace. It is approved by multiple safety certifications including CCC, CSA, IMQ, SEMKO, and UL, ensuring reliable protection for your electrical equipment.
Search Keywords: BKGDA315A
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
BK/GDA-3.15A
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bulk
Type:
Miniature
Fuse Size:
5 x 20 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
3.15 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V