W2E142-CC13-16 by ebm-papst
Image is representational - see mfr. specs
W2E142-CC13-16
ebm-papst
AC Fan, 115V, 172x150x38mm, Obround, 175CFM, 16W, 54dBA, Terminals | ebm-papst W2E142-CC13-16 ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The W2E142-CC13-16 is a Tube-axial AC Fan with PSC motor. It features die-cast aluminium housing, sheet-steel impeller directly welded onto rotor. Air exhaust over struts Counter-clockwise direction of rotation Mounting from either face using four 4.3mm holes Electrical connection via 2 flat pin terminals 2.8x0.5mm Mounting from either face using 2 4.3mm (.169") holes Power Rating: 16 W Voltage - Rated 115VAC Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Width 38.00mm Air Flow 175.0 CFM (4.90m³/min)
Search Keywords: W2E142CC1316
Supplier:
ebm-papst
Part No:
W2E142-CC13-16
COO:
HU
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Box
Category:
AC Fan
Dimension:
172 x 150 x 38 mm
Voltage Rating:
115 V
Power Rating:
16 W
Maximum Airflow:
175 CFM
Noise Level:
54 dB
Special Features:
None
Termination:
Terminals
Housing Material:
Die-Cast Aluminum
Operating Temperature:
0 to 75 °C