ECS-120-20-5PXDN-TR by ecs inc. international
Image is representational - see mfr. specs
ECS-120-20-5PXDN-TR
ECS INC. International
Crystal - 12.0000MHz ±30ppm - 20pF - 50 Ohm - ±100ppm -40°C to 85°C - SMD HC49/US - 0.449" x 0.185" (11.40mm x 4.70mm) ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ECS-120-20-5PXDN-TR is a high-quality surface-mount crystal with a frequency of 12.0000MHz and a tolerance of ±30ppm. This crystal has a load capacitance of 20pF and a resistance of 50 Ohms, with a frequency stability of ±100ppm. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and comes in a compact SMD HC49/US package measuring 0.449" x 0.185" (11.40mm x 4.70mm). This crystal is ideal for a wide range of electronic applications that require precise timing and stability.