SK12L-E01 by fuji electric
Image is representational - see mfr. specs
SK12L-E01
Fuji Electric
Electromechanical Relay 24VAC 12A SPST-NC(45x49x48)mm DIN Rail Contactor Relay ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FUJI ELECTRIC SK12L-E01 is an electromechanical relay designed to handle 24VAC with a current rating of 12A. This SPST-NC (single pole, single throw with normally closed contacts) relay is mounted on a DIN rail for easy installation in industrial control panels or electrical enclosures. With dimensions of 45x49x48mm, this compact contactor relay offers a reliable and efficient solution for various electrical switching applications.
Search Keywords: SK12LE01
Supplier:
Fuji Electric
Part No:
SK12L-E01
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Maximum Current Rating:
12 A
Contact Arrangement:
SPST-NC
DC Coil Voltage:
N/A
AC Coil Voltage:
24 V