56P30-01-1-08N by grayhill
Image is representational - see mfr. specs
56P30-01-1-08N
Grayhill
Switch Rotary SP8T 8 Flatted Shaft PC Pins 0.2A 115VAC 30VDC
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 56P3001108N
Supplier:
Grayhill
Part No:
56P30-01-1-08N
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Number of Positions:
8
Pole Throw Configuration:
SP8T
Actuator Length:
9.53 mm
Dimension:
12.7 x 12.7 x 25.46 mm
Actuator Style/Diameter:
Flatted Shaft/3.18
Mounting:
Panel Mount/Through Hole
Body Orientation:
Straight
Terminal Type:
PC Pins
Angle of Throw:
30 °
Contact Rating @ Voltage:
0.2 A