MLH500PSB09C by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
MLH500PSB09C
Honeywell
Honeywell All Metal Pressure Sensors, MLH Series, Pressure Range 0 PSI to 500 PSI, Units in PSI, Measurement Sealed Gage (psi)4, Electrical Termination Delphi Metri-Pack 150, Pressure Connector 1/4 in SAE Female Schrader (7/16-20 UNF-2B Internal Thread), Output Type 1 Vdc to 6 Vdc Regulated, Diaphragm Seal - Advanced Thick Film (ATF). ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • All-wetted parts
  • No internal elastomeric seals
  • Stable and creep free
  • Reverse voltage and output short circuit protected
  • Less than 2ms response time
  • Easy customization
  • Rated IP65 or better
  • Exceeds CE heavy industrial EMC for use in areas of high RFI/EMI
  • Amplified and temperature compensated
  • Wide choice of connections and terminations
  • Calibration for special pressure ranges
Search Keywords: MLH500PSB09C
Supplier:
Honeywell
Part No:
MLH500PSB09C
COO:
MX
ECCN:
EAR99
5
Media:
Air,Gas,Liquid
Output Voltage:
1 to 6 V
Mounting:
Stud
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
27 dia x 55 mm
Device Pressure Type:
Sealed Gage
Operating Pressure Range:
0 to 500 psi
Accuracy:
±0.25 %
Typical Operating Supply Voltage:
8 to 30 V