ASLW29911D-G-120V
IDEC CorporationSwitch Selector N.O./N.C. DPST 90° Knob 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw 500000Cycles Panel Mount
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Switch Selector N.O./N.C. DPST 90° Knob 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw 500000Cycles Panel Mount
Search Keywords: ASLW29911DG120V
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
ASLW29911D-G-120V
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
JP
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Type:
2 Position
Pole Throw Configuration:
DPST
Actuator Style:
Knob
Illumination Color:
Green
Illumination Type:
LED
Typical Illumination Voltage:
120 VAC
Maximum Current Rating:
10@110VAC A
Terminal Type:
Screw
Angle of Throw:
90 °
Number of Positions:
2
Switch Configuration:
N.O./N.C.
IN STOCK: 4
Ships today, if you order in
Factory Lead-Time 9 Weeks
Qty
Unit Price
1
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
Socket Contact - Multimate III+ Series - 14 to 18 AWG - Brass Contact with 50.0µin (1.27µm...