GT5Y-4SN1A100 by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
GT5Y-4SN1A100
IDEC Corporation
Electromechanical Delay Relay 4PDT 3A 100V to 120VAC Plug-In
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
A Single Function Timer with Operating Voltage: 120VAC, Timer Type: Power On Trigger (Maintained Start Signal), Timing Function: On Delay 1 (power start), Contact Rating: 3A, Contact Configuration: Delayed 4PDT, Terminal Type: Blade Plug-In
Search Keywords: GT5Y4SN1A100
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
GT5Y-4SN1A100
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
Socket
Contact Arrangement:
4PDT
DC Coil Voltage:
N/A
AC Coil Voltage:
100 to 120 V
Contact Form:
4 Form C
Maximum Current Rating:
3 A