GT5Y-4SN3A100 by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
GT5Y-4SN3A100
IDEC Corporation
Electromechanical Delay Relay 4PDT 3A 100V to 120VAC Plug-In ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The IDEC part GT5Y-4SN3A100 is an electromechanical delay relay designed for various industrial applications. This 4PDT (Four-pole double-throw) relay is capable of handling a current of up to 3A and operates within a voltage range of 100V to 120VAC. With its convenient plug-in design, the GT5Y-4SN3A100 offers easy installation and maintenance. This delay relay is perfect for time delay control in machinery, automation systems, and other electrical applications.
Search Keywords: GT5Y4SN3A100
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
GT5Y-4SN3A100
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
Socket
Contact Arrangement:
4PDT
DC Coil Voltage:
N/A
AC Coil Voltage:
100 to 120 V
Contact Form:
4 Form C
Maximum Current Rating:
3 A