RR1BA-UAC120V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RR1BA-UAC120V
IDEC Corporation
Power Relay 120VAC 10A SPDT(36x36x47.5)mm Socket
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: RR1BAUAC120V
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RR1BA-UAC120V
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
SPDT
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-30 to 70 °C
Coil Resistance:
2.1 KOhm