A431TS472M400A by kemet electronics
Image is representational - see mfr. specs
A431TS472M400A
KEMET Electronics
Cap Aluminum Lytic 4700uF 400V 20% (77 X 146mm) Screw Terminal 0.033 Ohm 18000mA 20000h 85°C Bulk
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: A431TS472M400A
Supplier:
KEMET Electronics
Part No:
A431TS472M400A
COO:
PT
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Tolerance:
20 %
Capacitance Value:
4700 uF
Lifetime:
20000 h
Lead Pitch For Radial:
N/R
Dimension:
146 x 77 mm
Lead Diameter:
N/R
Failure Rate:
Size:
77 x 146 mm
Voltage:
400 VDC
Product Weight:
960 g
Mounting:
Stud Mount
Leakage Current:
6000@5Min uA
Packaging:
Bulk
Construction:
Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current:
18000 mA
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Polarity:
Polar
Type:
Electrolytic
Military Standard:
Termination Style:
Screw Terminal
Family:
ALS31
Equivalent Series Resistance:
0.033 Ohm