HLG-320H-24B by mean well
Image is representational - see mfr. specs
HLG-320H-24B
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply – 24VDC - 320W-13.34A- Constant Current/Constant Voltage – Input from 90 to 305VAC – 3 in 1 dimming adjustable via potentiometer. ...
DESCRIPTION
The HLG-320H-24B is a 320W AC/DC LED driver featuring a dual mode constant voltage and constant current output. HLG-320H-24B operates from 90 to 305VAC. Voltage output is 24 VDC and constant output current region from 12-24VDC with rated current of 13.34A. Thanks to the high efficiency up to 94%,with the fanless design, it is able to operate from -40℃ ~ +90℃ case temperature under free air convection. The design of metal housing and IP67/IP65 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications. HLG-320H-24B is equipped with various function options, such as dimming methodologies, so as to provide the optimal design flexibility for LED lighting system. The HLG-320H-24B has a typical lifetime of 62000 hours and a 7-year factory warranty.
Search Keywords: HLG320H24B
Part No:
HLG-320H-24B
COO:
CN
Output Type:
Fixed, Dimmable
Dimming:
1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
Maximum Output Power:
320 W
Output Voltage Range:
12.0 to 24.0 Vdc
Maximum Output Current:
13,340 mA (13.34 A)
Operating Temperature:
-40 to 90 °C