HRP-300-12 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
HRP-300-12
MEAN WELL
AC/DC Power Supply - 1 Output - 12V@27A - 324W. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The HRP-300-12 is an AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc. With it, your electronic device will be able to operate by using direct current instead of alternating current. It has a voltage of 12 V and maximum output power of 324 W. This part's single output can handle a current up to 27 A. This part has a temperature range of -40 °C to 70 °C.
Search Keywords: HRP30012
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
HRP-300-12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
DC OK Signal:
Yes
MTBF (Hours):
176,000(Min)
Dimension:
199 x 105 x 41 mm
AC Input Voltage:
85 to 264 V
DC Input Voltage:
120 to 370 V