RSP-1600-12 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
RSP-1600-12
MEAN WELL
AC/DC Converter - Enclosed - 1 Output: 12V 125A - 90 to 264 VAC, 127 to 370 VDC Input - 1500W - 89% Efficiency - Chassis Mount. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The RSP-1600-12 from Mean Well is chassis mount enclosed AC/DC converter with output of 12V and 125A. This 1500W AC/DC converter has input voltage range from 90 to 264 VAC or 127 to 370 VDC and 89% efficiency. Features of this converter are: adjustable output, PFC, remote On/Off, remote sense and universal input. The RSP-1600-12 has dimensions of: 11.81" L x 3.35" W x 1.61" H (300.0mm x 85.0mm x 41.0mm). Operating temperature range is from -30°C to 70°C.
Search Keywords: RSP160012
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
RSP-1600-12
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Dimension:
300 x 85 x 41 mm
AC Input Voltage:
90 to 264 V
DC Input Voltage:
127 to 370 V