RSP-500-12 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
RSP-500-12
MEAN WELL
AC/DC single sutput enclosed power supply - Output 12VDC Single Output at 41.7A - PFC - forced air cooling - 1U low profile. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
RSP-500 series is a range of 500W AC/DC low profile, single output, enclosed type, switching power supply. The RSP-500-12 features up to date high performance circuit topology, PFC function and possess up to 88% high efficiency. This enclosed power supply is cooled by the built-in long life DC fan from -30°C to +50°C ambient temperature and even up to +70°C by suitable derating. The RSP-500 features a remote ON/OFF control, short circuit, overload, over voltage and over temperature protection. This AC/DC power supply complies with global requirements for UL, CUL, TUV, CB and CE regulations which guarantee your safety. Applications include general industrial control system, mechanical and electrical industry, instruments, LED display, or any systems that require low profile installations. RSP-500-12 has a 3 year factory warranty.
Search Keywords: RSP50012
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
RSP-500-12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
AC Input Voltage:
85 to 264 V
Dimension:
230 x 127 x 40.5 mm
DC Input Voltage:
120 to 370 V