ATMEGA168-20AU by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
ATMEGA168-20AU
Microchip Technology
MCU - 8-bit AVR RISC - 16KB Flash - 3.3V/5V - 32-Pin TQFP - Tray ...
DESCRIPTION
The ATMEGA168-20AU is a high-performance, low-power 8-bit AVR RISC-based Microcontroller combines 512B EEPROM, an 8-channel/10-bit A/D converter (TQFP and QFN/MLF) and debugWIRE for on-chip debugging. The device supports a throughput of 20 MIPS at 20MHz and operates between 2.7 to 5.5V. By executing powerful instructions in a single clock cycle, the device achieves throughputs approaching 1 MIPS per MHz, balancing power consumption and processing speed.
Search Keywords: ATMEGA16820AU
Part No:
ATMEGA168-20AU
COO:
TH
ECCN:
EAR99
250
Package Type:
TRAY
ADC Resolution:
10 bit
Program Memory Type:
Flash
RAM Size:
1 KB
Program Memory Size:
16 KB
Number of Programmable I/Os:
23
Operating Temperature:
-40 to 85 °C