MIC2940A-3.3WU-TR
MIC2940A-3.3WU-TR
In Stock: 750
Minimum Order: 250
VIEW PRODUCT
MIC2940A-3.3WU by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MIC2940A-3.3WU
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 1.25A Automotive 4-Pin(3+Tab) TO-263 Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MIC2940A-3.3WU is a high-performance automotive-grade LDO (low dropout) voltage regulator. It provides a stable and regulated 3.3V output with a maximum current rating of 1.25A, making it suitable for a wide range of automotive applications. This 4-pin (3+Tab) TO-263 package ensures efficient thermal transfer and easy integration into existing circuitry. Trust Microchip Tech.'s MIC2940A-3.3WU for reliable and efficient power regulation in automotive electronics.
Search Keywords: MIC2940A33WU
Supplier:
Microchip Technology
Part No:
MIC2940A-3.3WU
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
TUBE
Load Regulation:
0.16 %
Dimension:
10.67(Max) x 9.17(Max) x 4.6(Max) mm
Junction to Ambient:
N/A
Family:
MIC2940A
Function:
LDO
Accuracy:
±1 %
Junction to Case:
2 °C/W
Line Regulation:
0.5 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:
0.15@5mA,0.25@250mA,0.45@1A,0.6@1250mA V