NHD-0420DZ-FL-YBW-33V3 by newhaven display
Image is representational - see mfr. specs
NHD-0420DZ-FL-YBW-33V3
Newhaven Display
LCD Character Display - 4 x 20 Character - STN-Yellow/Green - Yellow/Green 3V Backlight - 98.0 x 60.0 mm ...
DESCRIPTION
The NHD-0420DZ-FL-YBW-33V3 is a 4 x 20 Character LCD Character Display. It features a STN-Yellow/Green Transflective Display with a Yellow/Green 3V Backlight. Character size is 4.75 x 2.95 mm. It uses an 8-Bit Parallel Interface. Voltage requirement is 3.3V. Controller required is the SPLC780D or ST7066U
Search Keywords: NHD0420DZFLYBW33V3
Part No:
NHD-0420DZ-FL-YBW-33V3
COO:
CN
Display Format:
4 x 20 Characters
Display Type:
STN- Y/G
Display Mode:
Transflective
Text Color:
Blue
Background Color:
Yellow/Green
Backlight:
LED - Yellow/Green
Active Area:
N/A
Character Size:
4.75 x 2.95 mm
Interface:
8-Bit Parallel
Supply Voltage:
3.3 V
Operating Temperature:
-20 to +70 °C