850F3R0E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
850F3R0E
Ohmite
Res Wirewound 3 Ohm 1% 50W ±50ppm/°C Aluminum Housed AXL Chassis Mount
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 850F3R0E
Supplier:
Ohmite
Part No:
850F3R0E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
BULK
Technology:
Wirewound
Case Style:
Aluminum Housed
Mounting:
Chassis Mount
Power Rating:
50 W
Termination Style:
Axial
Resistance Value:
3 Ohm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C