825F2R0E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
825F2R0E
Ohmite
Res Wirewound 2 Ohm 1% 25W ±50ppm/°C Aluminum Housed AXL Chassis Mount ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE part 825F2R0E is a reliable and durable wirewound resistor with a resistance of 2 Ohm and a tolerance of 1%. It has a power rating of 25W and a temperature coefficient of ±50ppm/°C. This aluminum housed resistor is designed for easy chassis mounting and is ideal for various electronic applications. It is a high-quality component that ensures accurate and stable resistance for your circuits.
Search Keywords: 825F2R0E
Supplier:
Ohmite
Part No:
825F2R0E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
BULK
Technology:
Wirewound
Case Style:
Aluminum Housed
Mounting:
Chassis Mount
Power Rating:
25 W
Termination Style:
Axial
Resistance Value:
2 Ohm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C