D50K50KE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
D50K50KE
Ohmite
The D50K50KE is a 50W, 50 kΩ adjustable, wirewound power resistor featuring a vitreous enamel coating. ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The D50K50KE is an adjustable power resistor from the Ohmite 210 series, providing a resistance of 50,000 ohms and a power rating of 50 watts. It is constructed with an all-welded design and features a rugged, flame-resistant, lead-free vitreous enamel coating. A supplied adjustable lug allows the resistance to be set anywhere from 10% to 90% of its full value. The terminals are suitable for either soldering or bolt connections. This RoHS-compliant component is ideal for applications requiring settings at different resistance values, such as adjusting circuits and setting equipment to meet various line voltages.
Search Keywords: D50K50KE
Supplier:
Ohmite
Part No:
D50K50KE
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
50 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
50 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C