G2R1EDC12BYOMI by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R1EDC12BYOMI
Omron Electronics
General Purpose Relay - SPDT (1 Form C) - 43.6mA 12VDC Coil - 16A Contact Rating - 380VAC/125VDC Switching - Flux Sealed - PC Pin - Through Hole.
DESCRIPTION
The G2R1EDC12BYOMI power relay has 1CO (SPDT) cadmium-free Ag alloy contact. High capacity classification and PCB terminals. Safety-oriented design with dielectric strength of 5000V between coil and contacts and surge resistance of 10000V.