G2R-2-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R-2-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 5A DPDT(29x13x25.5)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G2R-2-DC24 is a Power Relay with DC coil. This G2R-series power relay 2CO (DPDT) cadmium-free Ag alloy contact. Standard classification and PCB terminals. Safety-oriented design with dielectric strength of 5000V between coil and contacts and surge resistance of 10000V. Single side stable function Single contact Flux protection enclosure -40 to 70°C Operating temperature range Applications Industrial
Search Keywords: G2R2DC24
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G2R-2-DC24
Alias/AKA:
G2R2DC24BYOMI,
COO:
ID
ECCN:
EAR99
100
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT10703
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
1.6 KOhm