G2RL24DC12BYOMB by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2RL24DC12BYOMB
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 8A DPDT(29x12.7x15.7)mm THT ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G2RL-24 DC12 is a 2-pole general-purpose Power PCB Relay with DC coil, G2RL series. DPDT contact configuration, 10mm/10mm clearance and creepage distance. Offers high insulation with insulation distance above 8mm and impulse withstand voltage of 10kV between coil and contacts. Satisfies ambient operating temperature requirement of 85°C. Fully sealed enclosure Applications Industrial, Power Management, Automation & Process Control. Contact Form DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current) 8A Switching Voltage 440VAC, 300VDC - Max Coil Type Non Latching Features Insulation - Class F, Sealed - Fully Termination Style PC Pin Operating Temperature -40°C ~ 85°C