G6A-274P-ST-US-DC12
Omron ElectronicsSignal Relay 12VDC 2A DPDT(20.2x10.1x8.4)mm THT ...
DESCRIPTION
The G6A-274P-ST-US-DC12 is a Non-latching Low Signal Relay with DC coil. This G6A-series signal relay DPDT Ag (Au clad) bifurcated crossbar contacts. Stand-off 0.64mm classification and PCB terminals. Resistant to electromagnetic interference, enables high-density mounting. Impulse withstand voltage of 1500V meets FCC requirements. Gold-clad twin-contacts provide short contact bounce in addition to its high contact reliability. Single side stable function Fully sealed construction -40 to 70°C Operating temperature range UL/CSA Standards approved Applications Communications & Networking, Security, Medical, Test & Measurement