G6B-1174P-FD-US-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6B-1174P-FD-US-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 8A SPST-NO( (21.1mm 10mm 12.5mm)) THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G6B-1174P-FD-US DC24 is a 1-pole miniature PCB Power Relay with fully sealed construction, high capacity and high dielectric strength, 8A contact current rating, 2.88kΩ coil resistance, 24VDC coil voltage and silver alloy contacts. SPST-NO contact configuration High sensitive with operating power of 98mW 3000VAC high insulation with dielectric strength between coil and contacts Stick packing models are provided in consideration of compatibility to automatic production line Standard model conforms to UL/CSA standards AgSnIn contacts suitable for loads that generate surge voltage (inductive load, capacity load) Applications Automation & Process Control, Industrial
Search Keywords: G6B1174PFDUSDC24
Part No:
G6B-1174P-FD-US-DC24
EAR99
400
Relay Construction:
Non-Latching
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-25 to 70 °C
Coil Resistance:
2.88 KOhm