G6E-134P-ST-US-DC12
Omron ElectronicsSignal Relay 12VDC 3A SPDT(16x10x8)mm THT ...
DESCRIPTION
The G6E-134P-ST-US-DC12 is a Subminiature Low Signal Relay with DC coil. This G6E-series signal relay has SPDT Ag alloy bifurcated crossbar contact. Unique moving loop armature reduces relay size, magnetic interference and contact bounce time. Minimal loss of latching capability due to highly efficient magnetic circuit; also, highly resistant to shock and vibration. Sealed construction allows automatic solder and cleaning; assures high reliability even in adverse environments. Single side stable function Sealed construction Bifurcated crossbar contact assures high reliability 98mW Coil power consumption with high sensitivity Surge withstand voltage meets FCC part 68 rule and Bellcore 2.5kV -40 to 70°C Operating temperature range