G6K-2F-TR-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6K-2F-TR-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 1A DPDT(10x7.8x5.2)mm SMD ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON ELECTRONICS part G6K-2F-TR-DC12 is a signal relay designed for a wide range of applications that require high switching capabilities. It operates at 12VDC and can handle up to 1A of current. This relay features a double-pole double-throw (DPDT) configuration, allowing for versatile switching options. With compact dimensions of 10x7.8x5.2mm, it is suitable for surface-mount device (SMD) installations. The OMRON ELECTRONICS G6K-2F-TR-DC12 is a reliable and efficient solution for controlling signals in electronic circuits or systems.
Search Keywords: G6K2FTRDC12
Part No:
G6K-2F-TR-DC12
EAR99
1800
Package Type:
Reel
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Maximum Current Rating:
2 A
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
10 x 6.5 x 5.2 mm
Termination Style:
Gull Wing
Coil Current:
9.1 mA