G6K-2F-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6K-2F-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 1A DPDT (10mm 7.8mm 5.2mm) SMD ...
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G6K series surface-mounting Signal Relay with the dimensions of 5.7 x 10.6 x 9mm (W x L x H) represent a reduction of approximately 56% in mounting area compared with the OMRON G6S for higher-density mounting. The dielectric strength of 1500VAC and an impulse withstand voltage of 2500V for 2 x 10µs (conforms to North American Telcordia specifications (formerly Bellcore)). It conforms to FCC part 68 (impulse withstand voltage of 1500V for 10 x 160µs between coil and contacts and between contacts of the same polarity). Single-winding latching models to save energy Applications Industrial, Signal Processing
Search Keywords: G6K2FDC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6K-2F-DC12
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Tube
Relay Construction:
Non-Latching12534
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT12514
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Surface Mount12526
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
10 x 6.5 x 5.2 mm
Termination Style:
Gull Wing12536
Coil Current:
9.1 mA