G6L-1F-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6L-1F-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 1A SPST-NO(10.6x8.4x4.5)mm SMD ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON G6L-1F-DC12 is a signal relay with a 12VDC coil voltage, capable of switching up to 1A. This SPST-NO (single-pole, single-throw, normally open) relay measures 10.6 x 8.4 x 4.5mm and is designed for surface-mount installation. It is ideal for use in a variety of electronic applications requiring reliable signal switching.
Search Keywords: G6L1FDC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6L-1F-DC12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Maximum Current Rating:
1 A
Mounting:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
10.6 x 8.4 x 4.5 mm
Termination Style:
Gull Wing
Coil Current:
15 mA