AGN200A24Z
AGN200A24Z
In Stock: 430
Minimum Order: 5
VIEW PRODUCT
AGN200A24 by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
AGN200A24
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 24VDC 1A DPDT(10.6x7.4x10)mm SMD ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
AGN200A24 is a slim compact relay manufactured by Panasonic with 2 Form C contacts and single side stable operation at 24V DC nominal coil voltage. The relay features high sensitivity with a nominal operating power of 140 mW, outstanding surge resistance rated at 1,500 V (10×160 µs per FCC Part 68) for open contacts and 2,500 V (2×10 µs per Telcordia) for contact and coil, and twin crossbar contacts with AgPd material for excellent sulfide resistance. The device measures 10.6 mm (L) × 5.7 mm (W) × 9.0 mm (H) and offers a maximum switching capacity of 1 A at 30 V DC or 0.3 A at 125 V AC with resistive loads. This relay is widely used in telephonic equipment, telecommunications systems, security equipment, test and measurement instruments, and consumer audio-visual applications where compact size and reliable switching performance are essential.
Search Keywords: AGN200A24
Supplier:
Part No:
AGN200A24
COO:
JP
ECCN:
EAR99
50
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
1 A
Mounting:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
10.6 x 7.4 x 10 mm
Termination Style:
Gull Wing
Coil Current:
9.6 mA